FUMİGASYON

Fumigasyon, kapalı ortamdaki haşereleri (larva,yumurta erişkin haldekilerin hepsini), ortamdaki diğer tüm zararlı diğer canlıları( nematot, mantar ve bakteri gibi ) belirli bir ısıda ve gaz formunda fumigant kimyasallar sayesinde etkisiz hale getirmek için kullanılan bir yöntemdir.

Olumlu Yanları;

1- Fumigasyonda kullanılan gaz, ortamdaki tüm alana işler ve en uç noktalara kadar etki sağlar.
2- Kapalı ortamdaki canlı olmayan ürünlere olumsuz etkisi yoktur.
3- Gıda maddelerinde koku ve kalıntı bırakmaz.
4- Böceklerin ve zararlı diğer etmenlerin tüm biyolojik evrelerine etkide bulunur.

Fumigasyonun Amacı


Her çeşit bitkisel ve hayvansal kaynaklı ürünler, diğer maddeler, ayrıca ihraracatı yapılan ürünler ile üzerinde taşınan ahşap paletleri zararlılardan arındırarak bu etmenlerin ürünlerde oluşturduğu bozuntuyu ve kaybı önlemek ve ürünü sağlıklı hale getirmek amacıyla yapılan bir işlemdir.
İhracatı yapılan ürünler, uzun yol sırasında böceklerden ve diğer zararlı etmenlerden zarar görmesin, böceklenmesin, bakterilerin tahribat yapıcı aktivitelerinden korunsun, ürün kaybı yaşanmaması adına yapılır. Maddi zarara uğramamak, ürün kaybına mahal vermemek, ihracat yapılan ülkenin prosedürlerine de takılmamak için fumigasyon işlemi çok önemlidir.

Uygulamada dikkat edilecek hususlar

1- Ortama ve ortamdaki ürüne uygun olacak fumigantlar tercih edilmeli
2- Fumigasyon uygulamasını yapacak çalışan(fumigasyon operatörü) uygulamanın eğitimini resmi makamlardan almış, ehliyet sahibi ziraat mühendisleri tarafından yapılmalı.
3- En az 2 fumigasyon eğitimi almış personel tarafından yapılmalı. Operatör olmayan personeller tarafından bu uygulamanın yapılması ciddi bir suçtur.
4- Fumigasyon uygulaması tehlikeli ve ölümcül bir uygulamadır.

Bazı Fumigantlar

• Fosfin
• 1,3-dikolorpropan
• Formaladehitb
• metil izosiyanür
• kloropikrin
• Hidrojen siyanat
• Sülfürür Florit
• Methyl Bromide (yasaklıdır)

Yorum Yap

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

WhatsApp
1
Scan the code
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Sorularınız İçin Sohbete Başlayın!
Tel: 0542 308 76 76
Hemen Arayın